Főoldal | Regisztráció | Belépés | RSSVasárnap, 10.06.2024, 6:20 PM

Szabó Valika honlapja

Honlap-menü
A fejezet kategóriái
Cikkeim [16]
Cim/ke/felhő
Statisztika

Online összesen: 5
Vendégek: 5
Felhasználók: 0
BannerFans.com

Cikkek katalógusa

Főoldal » Cikkek » Cikkeim

Időjárás
$IMAGE1$
 
Amikor megfigyeljük az időjárást, akkor a napsugárzás, a hőmérséklet, a szél és a csapadék rövid időszakokban bekövetkező változásait tapasztaljuk.
 
Az időjárás tehát: a napsugárzás, a hőmérséklet, a szél és a csapadék állandó változása. Mi okozza az időjárási elemek változásait? Végső soron a Nap.
 
A Nap sugárzásának hatására van nappal világos – a napfény hiánya okozza az éjszakai sötétséget. A Nap sugárzó energiája melegíti fel a földfelszín közvetítésével a levegőt. Az eltérő felmelegedés mozgatja a levegőtömegeket, s hozza létre a szelet. A csapadék keletkezése is visszavezethető a Nap sugárzására, hiszen az a víz körforgásának hajtóereje.
 
MILYEN LESZ AZ IDŐJÁRÁS?
Az időjárás változásait az ember mindig figyelemmel kísérte.
 
A földművelő elegendő esőt és érlelő napsütést, az állattenyésztő csöndes esőt, s a nyomában zöldellő jó legelőt, az utazó egyszerűen csak „jó időt” kíván. A közlekedés és az ipar számára sem közömbös az időjárás.
 
Meleg nyári napokon több vizet, télen több tüzelőt, gázt fogyasztunk. Esős, sáros időben csúszósak az utak, a köd csökkenti a látástávolságot, a hóvihar torlaszokat emel az országutakon. Ezért az Országos Meteorológiai Szolgálat minden nap jelentést ad ki a jelenlegi és a várható időjárásról. A jelentést a rádió, a televízió és az újságok is közlik.
 
Az előrejelzések a meteorológiai észlelőállomások megfigyeléseire, méréseirei, adatainak összesítéseire épülnek. Mit mérnek, vizsgálnak ezeken? A felhőzetet, az ég borultságát, a csapadék fajtáját, mennyiségét, a légnyomást, a levegő
AZ ÉGHAJLAT
Egy terület időjárásának vannak olyan vonásai, amelyek hosszú évek, évszázadok alatt mindig hasonlóan alakultak (pl. a nyár melegebb, mint a tavasz, a tél hidegebb, mint az ősz, a csapadék mennyisége is bizonyos határok között mozog).
 
Sok száz év megfigyeléseiből tehát kirajzolódik egy hely átlagos időjárása. Ezt éghajlatnak nevezzük.
 
Az időjárás és az éghajlat elemei azonosak: a napsugárzás, a hőmérséklet, a szél és a csapadék.
 hőmérsékletét, a szél irányát, sebességét.
 
 
 
 
Mivel az időjárási folyamatok egy része (szélvihar, felhőképződés) a magasban indul meg, szükség van a nagyobb magasságokban végzett mérések adataira is. Ezeket meteorológiai léggömbök műszerei gyűjtik össze és rádióadókkal juttatják el a meteorológiai állomásokra.
 
A nagy területekre vonatkozó megfigyeléseket meteorológiai műholdak* segítségével végzik. A televízióban mutatott időjárási térképek a hőmérsékleti adatokat, szélirányokat, csapadékmennyiségeket és a várható változásokat mutatják.
Kategória: Cikkeim | Hozzáadta:: Valika (02.21.2016)
Megtekintések száma: 232 | Címkék (kulcsszavak): éghajlat, szél, csapadék, időjárás | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
avatar
Belépés
Keresés
Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak

  • Copyright MyCorp © 2024