Főoldal | Regisztráció | Belépés | RSSVasárnap, 10.06.2024, 6:16 PM

Szabó Valika honlapja

Honlap-menü
A fejezet kategóriái
Fájljaim [0]
Földrajz 6. osztály [4]
Földrajz 7. osztály [3]
Földrajz 8. osztály [1]
Földrajz 9. osztály [0]
Földrajz 10. osztály [1]
Cim/ke/felhő
Statisztika

Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0
BannerFans.com

Fájlkatalógus

Főoldal » Fájlok » Földrajz 7. osztály

óceáni hátság
04.19.2016, 7:19 PM
Óceáni hátság kialakulása, az óceánfenék szétterülése
 

Az asztenoszféra anyagáramlásai, a felfelé nyomuló magma és főképpen a kőzetek hőkiterjedése a hasadékvölgy közvetlen környékét felpúposítják. Az új óceáni aljzat közepe így kiemelkedik és óceáni hátság alakul ki.
A Föld óceánjainak fenekét mintegy 80 000 km hosszan hálózzák be a hátságok. Átlagos magasságuk a környező tengerfenékhez képest 2-4000 méter. A legterjedelmesebb közülük az Atlanti-hátság (az Atlanti-óceán közepén), a Kelet-Pacifikus-hátság (a Csendes-óceán délkeleti medencéjében), az Indiai-hátság (az Indiai-óceánban) és az Antarktiszi–Csendes-óceáni-hátság (az Antarktisz és Ausztrália között).
A hátságok nem megszakítatlan képződmények. Oldalirányú kéregmozgások (harántvetők) eldarabolják őket, így cikkcakkos, szaggatott felépítésűek.

 

Óceáni hátság kialakulása
Óceáni hátság kialakulása

Az óceánfenék szétterülése

Az óceáni hátságok területén felnyomuló anyagból új óceánfenék születik. A megszilárdult részek széttolódnak, így az óceán egyre szélesedik.
A szétterülés mértéke néhány centiméter évente. Napjainkban az Atlanti-óceán esetében pl. 5,2 cm. Hess már 1960-ban feltételezte a centiméteres nagyságrendet. Ennek alapján viszont az Atlanti-óceán nagyon fiatal: kb. 200 millió éves. 1960-ban ezt az „örök óceánok elvét” valló geológusok még nem hitték el. Később partközeli fúrások bebizonyították, hogy Hessnek igaza van. A legidősebb minták is csupán középideiek! A partoktól távolodva természetesen egyre fiatalabb kőzetekbe hatoltak a fúrók.

A szétterülés egyéb mozgatórugói
Az óceánfenék szétsodródását a megszilárduló kőzetek szétfeszítő hatása mellett két másik tényező is elősegíti.
Az egyik a köpenyben továbbra is működő anyagáramlás, amely a kontinens szétszakítása után természetesen nem áll le. Az anyagáramlás litoszféra alatti szétterülése a nagy húzófeszültség miatt az új óceánfenék szétterülését is fokozza.
A másik tényező a tömegvonzás. A hátság két oldalán lévő kőzetlemezek peremei mintegy „felhajlanak” a több ezer méter magas kiemelkedésen, majd lassan és folyamatosan „lecsúsznak” róla. Az újabb kutatások szerint ez nagyon hatékony tényező a szétterülés szempontjából.
Az újra és újra felnyomuló, a kőzetlemezek széléhez tapadó anyagok miatt az óceáni hátságok a Föld azon területei, ahol épülő lemezszegélyek találhatók. Az előzőek alapján teljesen világos, hogy az óceáni hátságok mentén a kőzetlemezek távolodnak egymástól. Az Atlanti-hátság két oldalán pl. Az Afrikai- és a Dél-amerikai-kőzetlemez, illetve az Eurázsiai- és az Észak-amerikai-kőzetlemez mozog ellentétes irányban . Mivel pl. az Afrikai- és a Dél-amerikai-kőzetlemez kontinenseket is hordoz (Afrikát és Dél-Amerikát), természetes, hogy azok is távolodnak egymástól. A szétterülő Atlanti-óceán mintegy széttolja őket. Wegenernek tehát részben igaza volt: a kontinensek valóban mozognak. De egyben tévedett: a mozgás ugyanis nem korlátozódik a kontinensekre. A szárazföldeket és óceánokat hordozó kőzetlemezek mozdulnak el.

Táguló Föld?

A mélytengereket kutató hajókról készített felvételek és a számos egyéb bizonyíték alapján ma már biztonsággal kijelenthetjük: a hasadékvölgy-képződés és az új óceáni medence születése a lemeztektonikai elméletben leírtak szerint történik. A folyamatosan táguló óceánok azonban nagy kérdést vetnek fel: hogyan „fér el” a Föld felszínén az új óceáni aljzat?
A megoldásra két lehetőség kínálkozik. Az egyik elmélet szerint a Föld folyamatosan tágul, ez biztosítja az óceánfenék szétterülését. A geológusok zöme mára elvetette ezt az elképzelést és Hess elgondolását részesíti előnyben, amely első látásra fantasztikusnak tűnik. Hess szerint az óceánfenék valahol a Földön ugyanolyan ütemben pusztul, mint ahogyan a hátságoknál képződik.

Kategória: Földrajz 7. osztály | Hozzáadta:: Valika | Címkék (kulcsszavak): óceán fenék, óceáni hátság
Megtekintések száma: 497 | Letöltések: 0 | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
avatar
Belépés
Keresés
Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak

  • Copyright MyCorp © 2024