Főoldal | Regisztráció | Belépés | RSSVasárnap, 10.06.2024, 6:20 PM

Szabó Valika honlapja

Honlap-menü
A fejezet kategóriái
Fájljaim [0]
Földrajz 6. osztály [4]
Földrajz 7. osztály [3]
Földrajz 8. osztály [1]
Földrajz 9. osztály [0]
Földrajz 10. osztály [1]
Cim/ke/felhő
Statisztika

Online összesen: 5
Vendégek: 5
Felhasználók: 0
BannerFans.com

Fájlkatalógus

Főoldal » Fájlok » Földrajz 6. osztály

légkör
[ Letöltöm a szerverről (47.5 Kb) ] 02.03.2016, 2:32 PM
 
HOGYAN ALAKULT KI A LÉGKÖR?
A Földünket kialakulásakor körülvevő elsődleges légkör merőben különbözött a maitól. Gázainak többségét hidrogén és hélium alkotta, de volt benne metán, ammónia és néhány nemesgáz is. Az akkori gravitációs és hőmérsékleti viszonyok miatt ezek a gázok elillantak a világűrbe. Földünk átmenetileg légkör nélkül maradt. Később az erőteljes vulkáni tevékenység és a meteoritzáporok nyomán alakult ki a mai légkör elődje, amely főleg szén-dioxidot és vízgőzt tartalmazott. A szén-dioxid egy része feloldódott a vizekben. Az élet megjelenésével, a zöld növények tömeges elterjedésével oxigén keletkezett. Az oxigénszint emelkedésével nagyobb magasságban kialakult az ózonpajzs.
 
 
A LÉGKÖR ÖSSZETÉTELE
A légkör gázok keverékéből, vízgőzből és szilárd halmazállapotú anyagokból áll. A gázok lehetnekállandó gázok: mennyiségük hosszú időn át változatlan. Ezek a nitrogén, oxigén és a nemesgázok.
 
A légköri nitrogén valószínűleg vulkáni eredetű, de megjelenése kapcsolatba hozható az élőlények fejlődésével is. Mai mennyisége évmilliók során halmozódott fel.
 
Az oxigén az élő szervezetek számára nélkülözhetetlen gáz. A földi oxigén döntő része a növényvilág produktuma.
 
A változó gázok mindig jelen vannak a légkörben, de mennyiségük néhány évenként mérhetően változik. Ilyen gáz a szén-dioxid, metán, hidrogén, ózon.
 
Az ózon a felszín közelében csak nyomokban található. Elektromos kisülés, ultraibolya vagy radioaktív sugárzás hatására keletkezik. Legnagyobb mennyiségben a légkör 30-50 km-es magasságában fordul elő. Ez a réteg a környezetszennyezések hatására vékonyodik.
 
A szén-dioxid jelentősen befolyásolja a Föld éghajlatát, mert koncentrációjának növekedésével emelkedik a légkör hőmérséklete (üvegházhatás). A földtörténet régebbi időszakaiban nagyobb mennyiségben volt jelen, de a kőzetburokban kőszén és mészkő formájában megkötődött.
 
Az erősen változó gázok mennyisége néhány nap alatt, sőt órák alatt is változhat, pl. szén-monoxid, ammónia, kén-dioxid, nitrogén-dioxid stb.
 
A légkör szilárd és cseppfolyós alkotóelemei szétszórtan, elenyésző mennyiségben vannak jelen.
 
A szilárd és cseppfolyós vendéganyagok (vízgőz, por, korom) ipari szennyeződésekkel, vulkáni kitörésekkel vagy a szél szállító munkája nyomán kerülnek a levegőbe. Mennyiségük nagyon változó. A környezetvédelem fontos feladata a szennyezőforrások feltérképezése, terjedésük korlátozása.
Kategória: Földrajz 6. osztály | Hozzáadta:: Valika
Megtekintések száma: 459 | Letöltések: 6 | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
avatar
Belépés
Keresés
Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak

  • Copyright MyCorp © 2024